Dnes nám byl doručen notebook, do kterého byla vylita před dvěma měsíci tekutina.
Nic neobvyklého, zákazníci nám nosí takovéto „nehody“ docela často. Co je však bohužel fenoménem, je to, že přijdou až když notebook nefunguje. To mě inspirovalo napsat tento článek a poradit všem ostatním, co dělat, když se něco takového stane.
Dobrý den, vylila se mi do notebooku káva. Pár dní fungoval, ale už nejde zapnout. Můžete mi prosím říct cenu opravy?
Dobrý den, cenu opravy Vám konkrétně nesdělím, potřebujeme notebook rozebrat a zjistit poškození. Pohybuje se v řádu tisíců. Kdyby jste však notebook přinesl ihned po zásahu tekutinou, stojí dnes chemické čištění 1500Kč.
Bohužel těchto příběhů je mnoho, proto je potřeba co nejdříve:
- Obrátit otevřený notebook dnem vzhůru
- Vyndat baterii, pokud je to možné
- Odpojit notebook od napájení / zdroje
- Volat do servisu a domluvit se na okamžitém rozebrání a čištění
- Nezkoušet notebook zapnout!!!
Mnoho lidí si myslí, že když den počkají a pak notebook zapnou a on naběhne, že je vše v pořádku. Není! Zde je názorná ukázka, jak vypadá notebook, u kterého zákazník dokonce i demontoval spodní kryt a vyčistil kam viděl, ale po dvou měsících nás stejně navštívil…
Takovéto čištění je opravdu nedostačující.
Po odšroubování hlavního krytu se objeila krásná harmonie oxidace. Tento notebook neměl šanci takovéto zasažení přežít.
To co vidíte již není tekutina, ale následná oxidace cínu a mědi. Výsledkem nakonec může být až rozpad spojů základní desky.
Čištění
Po kompletní demontáži nastává fáze čištění. Základní deska zbavena základních nečistot štětečkem namočeným v izopropanolu, zbavena zbytků termální pasty, sejmutím všech chladičů se ponoří do destilované lázně. Mnoho servisů tento postup vynechává, což je ale chyba, neboť izopropanol špatně rozpouští cukry, které jsou zpravidla v kávě nebo sirupu obsaženy.
Po vyjmutí z destilované vody probíhá znova mechanické čištění a následuje lázeň v izopropanolu. Tato chemie má zásadní vliv na likvidaci vody a nežádoucích nečistot zespod součástek na základní desce.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Isopropylalkohol
Vodu nerozkládá, ale váže ji na sebe a dokáže ji odplavit. Nakonec probíhá proces sušení a testování základní desky. Nezřídka se stává, že takto zasažená deska po takovéto době již není schopná provozu, neboť dojde k poškození vnitřní struktury čipů způsobených zkratem.
Není to konec
Neúspěch tohoto procesu neznamená ztrátu dat a notebooku. U nás Vám vždy nabídneme řešení výměny základní desky za novou nebo záchranu Vašich dat.
Vysušení
Po dokončeném čištění vypadá základní deska takto. Nyní je zapotřebí obnovit zacínování spojů.